Porady

Naucz się odróżniać podróbki od oryginałów

Jak odróżnić oryginalny przedmiot vintage od podróbki? O czym warto pamiętać i z czyich usług warto skorzystać. Sprawdź nasze porady.

Podróbki od lat 70. do dzisiaj

Historia podróbek zaczęła się od popularności designerskich jeansów pod koniec lat 70. Często produkowane były w tych samych fabrykach, w których szyto oryginały. W latach 90. i 2000. podrabiać zaczęto produkty luksusowych marek na masową skalę. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych ich popularność zwiększyła się jeszcze bardziej. Obecnie szacuje się, że nawet 1/5 luksusowych torebek i ubrań, które ludzie pokazują na swoich profilach to podróbki. Najbardziej podrabianymi markami premium są Gucci i Louis Vuitton. Najbardziej podrabiane torebki to Louis Vuitton Neverfull, Hermes Birkin i Chanel „flap bag”. Dodatkowo królować zaczynają nie tyle, ile podróbki, ale „superfakes” – duplikaty, które są prawie nie do odróżnienia od oryginałów.Jak uniknąć podróbek z drugiej ręki:

  • szukaj produktów sprzed lat 90.

Kupowanie rzeczy wyprodukowanych przed latami 90. zwiększa gigantycznie nasze szanse na uniknięcie podróbek. Po prostu wcześniej tylu ich nie produkowano. Większość produktów będzie wykonana we Włoszech i Francji, Amerykańskie marki natomiast oznaczone będą „Made in U.S.A”, dużo z nich będzie również posiadało znaki związku zawodowego, do którego należeli producenci/ szwaczki itd. Ich dobrą jakość będzie czuć i widać od razu.

  • kupuj od sprawdzonych sprzedawców

Nasze szanse na udany zakup zwiększają się, kiedy kupujemy z potwierdzonego źródła jak np. doświadczony sprzedający. Dodatkowo kupując od sklepu, a nie od osoby prywatnej jesteśmy chronieni prawami konsumenckimi. Mamy m.in. prawo do odstąpienia od umowy w przeciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

  • kupuj za pomocą karty kredytowej

Karta kredytowa, ale także płatności Pay Pal to najbardziej bezpieczne metody płatności. W razie zakupu podróbki będziemy mieć największe szanse na odzyskanie pieniędzy.

  • potwierdzaj oryginalność z profesjonalistami

Przy zakupie droższych rzeczy warto oryginalność potwierdzić dodatkowo z profesjonalistami. Będzie to opłacalne w szczególnie w przedmiotach wartych więcej niż 500-600 złotych. Certyfikat autentyczności ułatwi nam również ewentualną sprzedaż. Część firm, które zajmuje się potwierdzaniem autentyczności luksusowych produktów, w przypadku odkrycia podróbki pomaga również odzyskać pieniądze z zakupu. Jedną z najbardziej znanych firm oferujących takie usługi jest Real Authentication.Recenzja usług Real Authentication

Postanowiliśmy poddać procesowi potwierdzania oryginalności torebkę Celine z początku lat 2000. To prosty i klasyczny model z monogramem, który dodatkowo posiada pudełko i worek przeciwkurzowy. Brakuje jej jednak dokumentów. Nie wszystkie luksusowe marki dodają nawet tzw. karty autentyczności. W tym przypadku, żeby potwierdzić oryginalność i podnieść wartość torebki skorzystaliśmy z usług renomowanej amerykańskiej firmy Real Authentication. To najpopularniejsza firma na rynku zajmująca się uwierzytelnianiem. Dodatkowo ma rozbudowaną sieć kontaktów z Pay Palem i eBayem, dzięki czemu odzyska dla nas pieniądze w razie potrzeby.

Proces potwierdzania autentyczności wykonujemy w całości przez Internet – przez stronę albo aplikację firmy. Sprawdzeniu można poddać przedmiot już przez nas kupiony albo taki którego zakup dopiero rozważamy. Wystarczy, zamiast zdjęć załadować link z ofertą. Real Authentication sprawdza oryginalność torebek, odzieży, obuwia, zegarków, okularów, kapeluszy, chust i biżuterii. Certyfikaty autentyczności można zamówić do wszystkich tych przedmiotów oprócz biżuterii i zegarków. Wcześniej należy również sprawdzić na liście, którymi markami firma się zajmuje.

Żeby sprawdzić autentyczność naszej torebki Celine, wystarczyło załadować zdjęcia według wytycznych. Podstawowa oferta Real Authentication to potwierdzanie oryginalności, której w ciągu 24 godzin dokonuje dwóch ekspertów. W przypadku wykrycia podróbki, eksperci przygotowują opis, który tłumaczy, na jakiej podstawie stwierdzono brak oryginalności. Usługa ta kosztuje $30. Oprócz tego możemy zamówić liczne dodatkowe usługi. My wykupiliśmy również za $10 oficjalny certyfikat-dokument potwierdzający autentyczność, którym możemy się teraz posługiwać i który możemy przekazać osobie, która torebkę kupi. Pod kodem QR certyfikatu znajduje się strona Real Authentication ze zdjęciami torebki i oficjalnym dokumentem. Inne warte uwagi usługi Real Authentication to m.in. wycena rynkowa czy określenie wieku danego przedmiotu, w cenie $10 każda.

Korzystaliśmy z usług Real Authentication po raz pierwszy i jestem bardzo zadowolona. Z pewnością będziemy teraz potwierdzać z ich pomocą oryginalność wszystkich droższych przedmiotów.

Certyfikat autyntycznosci

Certyfikat od Real Authentication