ZAPOMNIANI PROJEKTANCI: Gemma Kahng

Historia ulubienicy Vogue US z początku lat 90.

Na okładce Vogue US z sierpnia 1992 może być napisane, że to "prime time" Donny Karan, ale centralne miejsce zajmuje rysunek kobiety topless w kapeluszu i  okularach – logo zapomnianej marki lat 90. Gemmy Kahng. 

Christy Turlington na fotografii Arthura Elgorta ma na sobie t shirt i skórzane szelki z  kolekcji Gemmy Kahng. Marka Kahng istniała bardzo krótko, bo zaledwie dekadę, ale była kwintesencją stylu tamtych czasów – przerysowana, zabawna, retro i kobieca. Urodzona w Korei amerykańska projektantka była ulubienicą gwiazd i amerykańskiego Vogue. Oprócz supermodelek na łamach Vogue jej projekty nosiła też Fran Drescher w serialu The Nanny. 

Rodzina Kahng przeprowadziła się z Korei Południowej do stanu Michigan w USA kiedy ta miała 14 lat. Na studiach w Art Institute of Chicago skupiła się na projektowaniu i modzie. Pod koniec lat 80. wyjechała do Nowego Jorku i pracowała m.in. w firmie produkującej odzież sportową. W 1989 postanowiła założyć swoją własną markę. Wysyłała masowo listy do potencjalnych sprzedawców wraz ze szkicami swoich projektów. To wtedy powstało logo z kobietą topless. Koszty produkcji swojej debiutanckiej kolekcji Kahng pokryła z zaliczki na mieszkanie, którą dostała od rodziców. Najpierw tworzona tylko przez nią, później również z pomocą siostry, udało się jej natychmiast zainteresować ponad 30 sprzedawców. Sukces Gemmy Kahng był błyskawiczny – jej marka rosła, ubrania trafiały do magazynów mody i sprzedawane były m.in.  w luksusowych domach towarowych Neiman Marcus i  Bergdorf Goodman.

 

Według samej Kahng marka zaczęła podupadać pod koniec lat 90. ponieważ projektantka funkcjonowała nie tylko jako dyrektor kreatywna, ale również jako menadżerka biznesowa. Zniechęcona finansową częścią biznesu i niepewna swoich umiejętności w tej dziedzinie czuła, że wpływa to negatywnie na jej kreatywność. Wpłynęło to bardzo na markę i wkrótce przestały wpływać zamówienia od sprzedawców. 

W 2011 marka miała krótki powrót. Stylista i dyrektor kreatywny amerykańskiego ELLE John Zee pomógł Kahng odrodzić markę. Kahng ostatecznie jednak zakończyła karierę projektantki i zajmuje się obecnie malarstwem. Jej projekty z lat 90. zostały kolekcjonerskimi perełkami vintage.

*zdjęcia Vogue US Archive

Żakiet Gemma Kahng z lat 90. ze skórzanymi elementami.